slider1

Overlock a coverlock – skvělé šicí stroje, které budete chtít mít doma

Univerzální šicí stroj – ať už mechanický nebo elektronický – toho umí mnoho. Je to základní nástroj a bez něj nemá smysl pořizovat si další speciální mašinu, jakou je overlock, coverlock či vyšívací jednotka. Na většině šicích strojů na trhu máte tzv. overlockové stehy, kterými začišťujete okraje látek proti třepení. Pokud ne, máte k dispozici alespoň entl neboli cik-cak. Svou funkci plní, ale až si jednou vyzkoušíte overlock, pochopíte, proč ho má doma každá švadlenka, která to se šitím myslí vážně. Vysvětlíme vám, co je overlock, co je coverlock a k čemu vám tyto speciální šicí stroje budou.

Ořez a začištění v jednom

Co je overlock? Speciální šicí stroj sešívá primárně boční švy a to rychle, pevně a úhledně. Jehly má hned dvě a pod nimi místo chapače pár tzv. kličkařů. Jak název napovídá, ty dělají kličky, které čistě a precizně uzavřou okraj látky, aby se nepáral. A to není vše. Další pár – tentokrát nožů, se těsně před obšitím postará o čisté a úhledné zastřižení přesně na míru zvolené šířce. Tomu se říká čistá práce! Výsledkem jsou perfektní profesionálně vypadající švy, stejné jako u kousků z obchodů. Z amatérské roviny se tak posunete o úroveň výš. Kromě této skvělé funkce na overlocku přišijete gumičku, perličky nebo zakončíte kalhoty a sukně neviditelným lemem. Stačí nasadit příslušnou patku a vypnout ořez.

Rychlá práce

Velkou předností overlocku je rychlost šití. To, co musí udělat šicí stroj ve třech krocích, overlock udělá v jednom. Navíc rychlost domácích šicích strojů se pohybuje kolem 650-750 stehů za minutu, naše overlocky si to šijí i 1200. Sešívání dílů oblečení na nich odsýpá jedna radost. Za stejný čas toho stihnete mnohem víc. Šijete-li na zakázku, oceníte rychlost a preciznost této mašiny dvojnásobně.

Rovnoměrné podávání

Úplety a pružné materiály s elastanem dokáží pěkně potrápit. Látka se pod jehlou ráda natahuje a švy se tak nepěkně vlní. Při šití na univerzálním šicím stroji pomáhá kráčející patka, která posouvá materiál i svrchu. Ta ale není standardní výbavou, pokud necílíte na nejvyšší kategorie. Overlock na to jde trochu jinak. Přední a zadní podavač posouvají látku odděleně. Materiál, který se vlní, stlačuje k sobě a řasící se zase navolňuje. Pro milovnice volánků je to dobrá zpráva, protože tuto funkci můžete využít i na cílené ozdobné zvlnění okrajů nebo, naopak, hezké pravidelné řasení sukní do pasu.

Co je coverlock a k čemu je dobrý?

S overlockem už mikiny a tepláky zpod vašich rukou vypadají famózně, ale pokud máte podezření, že by to šlo ještě o nějaký chloupek vylepšit, cítíte to správně. Tou poslední metu, kterou chcete ve své tvorbě dosáhnout, je úhledné ploché začištění a prošití lemů. A na to je tady právě coverlock.

Na rozdíl od svého bratříčka se neohání ostrými noži. Pod krytem má pouze jeden kličkař, zato jehly hned tři. Záleží na vás, jestli chcete použít všechny, nebo jen některé z nich. Jeho úkolem je hlavně zajistit náplety a lemy. Smyčky drží založený okraj na rubu a svrchu vidíte pouze dvě nebo tři rovnoběžné linie stehů jehel. Také s ním ozdobně prošijete i přišijete třeba pásky, stuhy či pruženky. Stejně jako overlock je vybavený diferenciálním podáváním, takže stehy i na hodně natahovacích materiálech budou vypadat jeden jako druhý.

2 v 1? Jsou, ale...

Na trhu existují také hybridní stroje, které dokáží zastat funkci obou zde zmiňovaných. Vyplatí se? Záleží, jak často šijete a jaký máte postoj k přípravám na šití. Overlock-coverlock totiž funguje vždy pouze jako jeden druh. Pokud chcete přepnout funkci, musíte ho přenastavit. Doba je rychlá a nikdo se nechce zbytečně zdržovat. Pokud nepatříte k andělsky vyrovnaným lidem, kteří to neřeší, je lepší mít šicí stroj na každý účel zvlášť, připravený šít na povel.

Multifunkčnost je sice hezká vlastnost, zároveň tím ale trpí kvalita. Servisní mechanikové také radí mít raději dva specializované stroje, výsledek šití je pak mnohem lepší než na hybridním všeumělovi.

Jak navléknout tolik nití?

Bojíte se, že by obsluha overlocku nebo coverlocku byla pro vás příliš náročná? Žádné strachy. S poloautomatickým navlékáním kličkaře to není nic složitého. Do spodních kličkařů se používá univerzální, neutrálně barevná nit (ideálně chemlonová), kterou není potřeba měnit často. Na líci výrobku ji totiž ani neuvidíte. A prozradíme vám trik na rychlé převlečení stroje – nitě jednoduše ustřihnete nad cívkami, vyměníte a nové navážete uzlem. Stačí je jen potáhnout až k ouškům jehel či za kličkař.

Takže, milé úpletomilné švadlenky, teď už víte, co si přát od Ježíška nebo na narozeniny. A nezapomínejte, že důležitější než cenovka je vždy kvalita. Vyberte si z naší řady domácích šicích strojů české značky Garudan kvalitního pomocníka, ať vám dobře šije a dělá radost.

Zpět na blog