slider1

Mechanický, nebo elektronický?
Jak vybrat šicí stroj, se kterým si budete rozumět

Zpět na blog

 

Víte, že chcete šicí stroj. Máte v hlavě plány a nápady, co krásného vytvoříte pro sebe, své ratolesti, nebo dokonce na prodej. Jak si ale v záplavě modelů vybrat ten správný, který splní všechno, co od něj očekáváte? Někdo začíná šít na staré elektrické mašině po mamince nebo babičce. Někdo měl to štěstí vyzkoušet si nadupané modely a někdo je třeba vyučený krejčí či švadlena, obeznámen s průmyslovými stroji. A co ti, kteří si se šicím strojem ještě nepotykali? Zkuste oslovit v okolí známého, kdo šije a rád vám ukáže svůj stroj, co na něm dělá a co to umí. Lépe tak získáte představu, co byste chtěli od toho svého.

Elektrické jsou všechny. Některé z nich ale trochu více

Univerzální domácí šicí stroje se dělí do dvou základních kategorií - mechanické a elektronické. Ne, nebojte se, mechanický šicí stroj neznamená šlapací, který znáte od prababiček a jejichž podnože jsou oblíbeným podstavcem stolků uměleckých kaváren.

Zeptali jsme se našich zkušených servisních techniků, jak to vidí oni. Základem při výběru dobrého šicího stroje pro začátečníky i pokročilé, je kvalitní celokovové jádro, dostupný servis v České republice a dostupnost náhradních dílů a příslušenství. Protože k čemu je vám šicí stroj, který byl sice levný, ale šije jen tak-tak, vydrží málo, a nedá se opravit? 

Oba typy šicích strojů – mechanický i elektronický jsou poháněny elektrickým motorem. Oba mají kovovou konstrukci a oba dostanete s kabelem a pedálem. Hlavní rozdíl spočívá hlavně v tom, jestli více točíte kolečky a mačkáte páčky, nebo na to máte displej a tlačítka. Další odlišnosti pak poznáte na speciálních doplňkových funkcích. Mnohem důležitější než způsob ovládání je celková kvalita stroje a míra vašeho zanícení pro šití.

Chci si sem-tam něco ušít, přešít, opravit

Stejně jako vybíráte domácí spotřebiče do kuchyně nebo do dílny, vybíráte i dobrý šicí stroj. Chcete praktický funkční nástroj, který dělá, co má a jak má a nejlépe za výhodnou cenu? Mechanický šicí stroj bude pro vás dobrou volbou. Je to prostě jednoduchá mašina, která se dá lehce seřídit a v případě potřeby opravit. Kdo není kamarád s displejem a nechybí mu ozdobné vzory stehů, rád si zvolí tuto klasiku v moderním odlehčeném provedení. Na občasné zašití triček, zkrácení kalhot a výrobu základních kusů oblečení budou bohatě stačit.

Lákavá bývá hlavně cenovka. Nehleďte ale pouze na ni. Podezřele nízká cena většinou jde ruku v ruce s podezřelou kvalitou. Abyste se pak nedivili, až vám stroj zaúpí i při nejobyčejnější opravě trička, spodní nit se bude zamotávat a vy ne a ne přijít na to, co je v nepořádku. Nějaká ta tisícovka navíc při pořízení se vám mnohokrát vrátí na životnosti stroje i na vaší pohodě u šití. 

Šití je můj koníček, šití je můj svět

Elektronické šicí stroje vás dostanou různými vychytávkami, které urychlují a zpříjemňují šití. Budete se kochat výběrem ozdobných vzorů. S abecedou si můžete vyšít monogramy třeba na celou výbavu ložního prádla. Dokonce nemusíte ani šlapat na pedál – díky tlačítkům na těle stroje je ovládání ještě pohodlnější.

Žijeme v době počítačů a s elektronikou si poradí už i malé dítě. Nic složitého na tom není. Naopak, displej je váš kamarád. Přehledně vám zobrazí veškeré nastavení a občas i pomůže s nápovědou, když něco nejde. Spousta kroků je zautomatizovaná, stačí zmáčknout tlačítko. A těch možností… Lepší modely nabízejí další super funkce, jako je barevné upozornění na polohu nebo výběr patky, automatické zapošití, plynulé nastavení rychlosti, profesionální spodní odstřih nití nebo třeba až 12 typů plně automatických knoflíkových dírek. Srdce každé zapálené švadleny zaplesá. Při výběru vás nejspíš bude držet zkrátka jen cena. Za každou funkci si, holt, připlatíte. Zvažte tedy, co je pro vás důležité, co zajímavé a bez čeho se obejít můžete.

Suma sumárum, pokud hledáte stroj na to, abyste si občas zkrátili kalhoty, obšili záclony nebo stvořili něco jednoduchého a máte omezený rozpočet, porozhlédněte se po poctivé mechanické mašině. Pokud máte ambicióznější plány a chcete si nechat otevřené možnosti pro náročnější a zdobnější projekty, určitě investujte do elektronického stroje. Ať vás nedostatečná výbava nebrzdí v uměleckém rozletu. Značka Garudan vám teď přináší novou řadu domácích šicích strojů, na které se můžete spolehnout.

Mechanický vs elektronický stroj - tabulka srovnání výhod a nevýhod

 

Přečtěte si také:

Jak vybrat šicí stroj

Jak vybrat šicí stroj pro quiltování a patchwork

5 důvodů, proč začít šít pro své miminko