Výukové šicí dílny přinášejí mnoho benefitů. A nejen dětem

Praktické činnosti, jako je dílna, jsou ve školách upozaděny oproti ostatním předmětům. Školní osnovy jsou plné a na děti se klade tlak na výkon dosahovat dobré výsledky v širokém spektru teoretických oblastí. Ano, všeobecné vzdělání je důležité, stejně jako jazyková výbava. Nezapomínejme však na benefity, které přináší rukodělná činnost. Základní školy, které investovaly do výbavy šicích dílen, potvrzují, že jejich přínos je viditelný. 

Zkušenosti z USA nebo Finska ukazují, že děti mají o možnost šít na šicím stroji zájem bez rozdílu pohlaví. V těchto krajinách se praktické předměty považují za rovnocenné k ostatní výuce. Všechny děti se přece nebudou vydávat pouze na akademickou dráhu. A i kdyby, základní manuální dovednosti se jim v životě mohou hodit. Také školy v České republice, které si mezi různými projekty zvolily právě šicí dílny, jsou s přínosy a výsledky zařazení šití do výuky spokojené.

Šití pomáhá zlepšit soustředění

U žáků je důležité podporovat obecné schopnosti soustředění, učení se z chyb a ucelenou práci na projektu. Rozvíjením zručnosti se rozvíjí i určité oblasti v mozku. Děti, které jsou šikovnější spíše na řemeslné aktivity, než na memorování informací a intelektuální výstupy, tak mají možnost věnovat se tomu, co jim jde dobře.  S tím jde ruku v ruce lepší sebehodnocení, pocit úspěchu a z toho plynoucí motivace.

Šití na stroji umožňuje smysluplně trávit čas, pomáhá zbavovat se stresu a věnovat úkolu soustředěnou pozornost. Děti místo hraní her na mobilu vytvářejí polštáře, panenky nebo drobné dárky. Mnohé se nebojí pustit ani do oblečení. Radost z vlastních výrobků funguje jako hnací motor do další aktivity. Zvlášť městské děti, které žijí v bytě a jejichž rodiče se nezajímají o domácí kutění nebo vyrábění, nemají možnosti vyzkoušet si jednoduché práce. Šití je pro ně něco, co možná dělala jejich babička nebo prababička. V době, kdy je levnější si koupit oblečení v obchodě, nad tím nepřemýšlí jako nad úsporou peněz. Šití je dnes spíše kreativní koníček s praktickými výsledky. A když děti něco vyrobí samy, vidí, kolik to stojí úsilí a jinak pak vnímají i hodnotu věcí kolem sebe.

Šití jako hobby slaví svůj comeback už více než dekádu. Kurzy šití pro začátečníky, fungující hlavně ve městech, hlásí zájem ze strany dokonce už 8letých dětí. Při dodržení základních bezpečnostních opatření to není problém. Ideální je použití speciálních chráničů jehly, aby se prstíky nedostaly zbytečně blízko. Při citlivé supervizi lektorů se děti rychle naučí samostatné práci a opatrnosti.

Šijí všechny věkové skupiny

Školní šicí dílny však nemusí sloužit pouze dětem ve výuce nebo jako volnočasový kroužek. Mnohé školy (základní, střední i ZUŠ) poskytují prostory také placeným lektorským kurzům pro veřejnost. Nabízí se tak možnost získat finanční prostředky na údržbu a vybavení. Zájem pořád roste. Mladší generace si již zvykly na názorný vizuální styl výuky podle videonávodů. Mnohem raději si také zaplatí základní kurz šití s lektorem, než zkoušet doma funkce stroje a techniky šití metodou pokus-omyl.

Využití šicí dílny se nabízí i v sektoru sociálních služeb a v klubech seniorů. Kromě výsledných výrobků poskytuje benefity v podobě společenského setkání a práci v kolektivu. Pomáhá osamělým spojit se s lidmi s podobnými zájmy. Kreativní proces vyžaduje soustředění, zlepšuje koordinaci pohybů, napomáhá udržení a zlepšování mentálních funkcí. Lidi, kteří se věnují šití, mluví o výborném protistresovém účinku a zvýšení celkové životní spokojenosti. Studie potvrzují, že ruční práce dokáží zmírňovat úzkost, deprese a dokonce i chronickou bolest. Investice do šicí dílny je skutečně dobrou volbou pro ty, kteří pracují s ohledem na sociální aspekty a chtějí přispět k rozšíření možností volnočasových aktivit pro všechny věkové skupiny. 

Kvalitní šicí stroje od českého výrobce šicí techniky a automatů Garudan vydrží zacházení začátečníků a mnohaletý provoz.

 

 



Související produkty

Nahoru