Tento speciální plochý šev nejde na těle téměř cítit. Pro výrobce kvalitního fitness oblečení či termo prádla je tedy nepostradatelný.
Bývá vybaven ořezem materiálu, který zajišťuje přesné založení materiálů vůči sobě před sešitím.
Má dva typy švu: 1. šev s přeložením - má vyšší pevnost, 2. šev na tupo - je absolutně plochý, ale není tak pevný.
Ramenový šicí stroj – šití uzavřených tvarů
Ramenový šicí stroj nemá klasickou rovnou pracovní plochu jako u stroje plochého, ale místo toho má rameno. To může mít různé rozměry.
Rameno usnadňuje manipulaci s šitým výrobkem, zvláště pokud je již sešit do uzavřeného tvaru. Stroje jsou tak určeny pro šití pásků, obuvi, kabelek, pouzder.
Existují i stroje s tzv. lomeným ramenem. Jejich speciální konstrukce umožňuje sešívání rukávů, nohavic a jiných typů výrobků do uzavřeného tvaru.
Sloupový šicí stroj – specialista na šití obuvi a čalounění
Sloupové šicí stroje jsou vybaveny sloupkem, který usnadňuje manipulaci s výrobkem. Tento typ strojů se používá zejména při výrobě
obuvi,
galanterie nebo (auto)čalounění. Výhodou sloupových strojů je velký průchozí prostor mezi ramenem a jehlou pro šití objemných výrobků.
Podávání se u těchto strojů dělá s kolečkovou patkou, nebo s kráčející patkou. Pro výrobu obuvi je vhodnější spodní kruhové a jehelní podávání
v kombinaci s naháněnou kolečkovou patkou. Podavač podává šitý výrobek ve dvou krocích: 1.krok současně s jehlou, 2.krok, když je jehla mimo materiál.
To zajišťuje plynulé posouvání výrobku. Další výhodou je možnost docílit velké délky stehu.
Pro výrobu (auto)čalounění je vhodnější spodní ponorné a jehelní podávání v kombinaci s kráčející patkou. Výhodou je schopnost stroje sjíždět
a najíždět na různě silné materiály, jako jsou příčné švy a aplikace.