slider1

Nejoblíbenější funkce šicích strojů - které si vybrat?

Šili jste někdy na starším šicím stroji z minulé éry, a pak si sedli za novější? Musíte uznat, že ruční točení kolečkem při každém zastavení, aby jehla vyjela nahoru, nebo naopak, zůstala zapíchnutá v látce, je otravné a zdržující. Novější modely nabízí celkem standardně funkci základní polohy. Po zastavení tak jehla zůstane hezky nahoře a stačí vytáhnout látku a odstřihnout nitě. Elektronické šicí stroje jsou vybaveny pro tyto účely tlačítkem.

3. Volné rameno

Tohle má dneska přece každý stroj, řeknete si. Kdysi oblíbené zapuštěné stolní šicí stroje poskytují velkou plochu pro šití. Když však potřebujete olemovat úzký rukáv nebo dětské kalhoty, přijde vhod složit schránku s příslušenstvím a pohodlně si kus navléct na volné rameno. Piplat se s oblečky pro panenky může vést k chuti pořádně si zanadávat. Nedělejte si to zbytečně složité.

4. Regulace rychlosti šití

Zvláště začátečníci nebo děti ocení posuvný regulátor rychlosti šití. Mechanické šicí stroje obyčejně ovládáte pouze pedálem. Podle toho, jak moc jej sešlápnete, tak rychle šije. Mít lehkou nohu je v tomto případě výhodou. Elektronické šicí stroje nabízí možnost šít bez pedálu. Ten má samostatný konektor, takže ho jednoduše necháte v krabici a stroj ovládáte tlačítky. Když si na to zvyknete, oceníte volnost a pohodlnější sezení u stroje.

5. Vysoký zdvih patky

Ano, ano. Občas chcete ušít bundu na zimu nebo si upravit džíny. Nechcete se prát se s materiálem a hrubou silou ho rvát pod patku. Pro tyto situace výrobci vymysleli dvoupolohový zdvih. Patku snadno zvednete nad standardní výšku a pohodlně vsunete objemnou vrstvu na správné místo. S tímto bodem také souvisí další oceňovaná funkce:

6.  Regulace přítlaku patky

Levnější stroje mívají přítlak nastaveny pevně na nejčastěji používané materiály. S jemným hedvábím nebo naopak flísem pak mohou nastat problémy. Tenký materiál zpod patky klouže, stehy jsou nepravidelné. Silný zase zasekává a nedovoluje podavači posunout ho dál. Pokud máte nastavitelný šroub pro regulaci přítlaku, zvětší se vám možnost výběru materiálu pro vaše šicí projekty.

7. Páka ponoru podavače

Jestli jste jednou propadli kouzlu quiltování, je tato funkce pro váš šicí stroj prakticky nezbytná. Vyšívat volnou rukou můžete, když vypnete zoubky podavače. Délku stehu a jeho směr pak určujete posouváním látky pod patkou prstama. Také si díky této funkci nemusíte přišívat knoflíky v ruce. Pořiďte si speciální patku na knoflíky a nerozhodí vás ani obzvlášť dlouhé zapínání nebo vícekusová výroba. 

Vyšší třídy šicích strojů nabízejí další skvělé funkce, jako je automatický odstřih nití pod stehovou deskou, horní podávání kráčející patkou nebo zdvih patky kolenní pákou. Je pouze na vás, kolik toho využijete a bez čeho se, naopak, nechcete obejít. Dobrý šicí stroj vždy vybírejte s ohledem na to, co všechno budete chtít na něm vytvořit. Podívejte se na řadu domácích šicích strojů Garudan, u nás naleznete pomocníka pro začátečníky, pokročilé, milovnice úpletů i patchworku. Stavíme na tradici, kvalitě a dostupnosti servisu. Přijďte se podívat do našeho showroomu v sídle firmy v Boskovicích, nebo u smluvných partnerů.

 

Přečtěte si také:

Jak vybrat šicí stroj?

Jak vybrat šicí stroj pro quiltování a patchwork

Overlock a coverlock – skvělé šicí stroje, které budete chtít mít doma